Zpět na úvodní stránku

Na této stránce najdete články (odkazy na články) k Miniboxům a dalším modelům

Historie Miniboxů

Papírové Miniboxy vznikly v roce 1989 původně jako ceny pro postižené děti v táborové hře Rallye Paříž-Dakar o cenu Claye Regazzoniho. Šlo o jednoduché vystřihovací modely závodních kamionů z jediného dílu. Autorem je Ing. arch. Milan Weiner.

Na konci téhož roku se pak první Miniboxy objevily v časopise ABC (číslo 6 ročníku 34) – jednalo se opět o závodní kamiony ze známé rallye. „Marlboro Tatra“ 815 6x6, kterou řídil právě Clay Regazzoni (upoutaný na invalidní vozík), a LIAZ 111.154 tak započaly dlouhou a velmi oblíbenou sérii, vycházející v časopise ABC. Modely Minibox stále nesou na podvozku znak červeného kříže, který symbolizuje účel, pro který původně vznikly. Několik prvních Miniboxů vyšlo i v samostatných sešitech (můžete zakoupit na www.minibox.cz).

První Miniboxy měly měřítko 1:100 (právě ty tvořily první obsah této stránky), později se objevilo několik modelů v měřítku 1:160 (vhodný doplněk pro MPR, seznam najdete také zde na stránce) a v současné době je hitem měřítko 1:300, které umožňuje sestavení zajímavých modelářských krajin (toto měřítko zde zatím není, informace naleznete na oficiální stránce www.minibox.cz)

Kompletní série Miniboxů s originálním autorským kódem obsahuje něco kolem stovky kousků, ovšem jednotlivé Miniboxy lze sestavit v různých variantách, takže celkový počet bude ještě o něco vyšší. Seznam najdete zde.

Miniboxy se časem samozřejmě vyvíjely – od modelu z jednoho dílu až po plně modelové podvozky nákladních vozů obsahující i pár desítek dílů. Dočkali jsme se i benzínové pumpy, servisu a prodejny. Od závodních „tatrovek a liazek“ přes Avie, velkou sérii Caterpillarů, autobusy, sanitky až po osobní auta nebo americké trucky. Několik modelů se dočkalo reedice v ABC, modely byly už počítačově překresleny a většinou rozšířeny a vylepšeny.

A jak dál? U mého oblíbeného měřítka 1:100 to nevypadá moc růžově – nový model se už poměrně dlouho neobjevil. Mezi poslední kousky patří žlutý truck Kenworth a nové vydání závodního kamionu Mercedes – Benz (W21) v červnu 2005. Je škoda, že v současné době se pravděpodobně žádný nový Minibox v ABC neobjeví. To však neznamená, že měřítko 1:100 a modely miniboxového typu zanikly. V současnosti postupně vzniká série Paper Case od Ivana Chmely a nalézt lze i modely od dalších autorů.

U Paper Case šlo na začátku o modely, které rozšiřovaly již vyšlé miniboxy – převážně nové typy Avií a Liazů. Modely původně kreslil autor pouze pro vlastní sbírku, jako doplněk Miniboxů, až později byly uveřejněny pro všechny zájemce. V současnosti již byly vydány modely zcela nové, které už svou předlohu v původních Miniboxech nemají – např. dodávkové vozy Mercedes Benz Sprinter, nákladní vozy DAF a další. Nyní (únor 2006) série obsahuje něco mezi 20 až 30 kusy a předpokládáme její další rozšiřování. Všechny Paper Case najdete na této stránce.

 -td- , historie miniboxů použita z článku Stanislava Fajkuse v ABC č. 12/50 a výstavy papírových modelů v Muzeu Policie ČR (květen 2005).