Zpět na úvodní stránku

KAROSA C 934E
KAROSA C 935E

KAROSA LC 936
KAROSA C 954

Ke stažení pod odkazy ve formátu *.jpg, úpravy i v *.png

Text: *RONOATH* -
autor modelů
Pozn.: Autobusy můžete libovolně upravovat, ale pouze s uvedením původního autora a zasláním úpravy na minibox@centrum.cz. Na tuto adresu zasílejte i
připomínky k modelům, budou předány autorovi.

KAROSA C 934E - Typický meziměstský bus, pouze krátké opěradla. Převodovka Praga a motor Renault Mihr o výkonu zhruba 180 - 200 Kw (dle provedení a roku výroby) je jistotka, hlavní zajímavostí jsou velmi silné vibrace při volnoběhu. Vcelku pohodlné.

KAROSA C 935E - Rozmístění a počet dveří stejné jako u předchozího, ale vyšší podlaha se rovná větší prostor pro zavazadla. Vysoké opěradla, užší ulička a lepší odhlučnění je zárukou pohodlné delší jízdy. Často nasazované na delší linky. Jinak motor Mihr (188kw) a 5-ti stupňová Praga. Velmi slušný bus, někdy i s klimou.

KAROSA LC 936 - Tak tohle je jiné kafe: Osmi stupňová Praga a Mihr je zárukou rychlé a pohodlné jízdy. Jinak ale tichý, s klimou. Vysoké sedačky a vzadu žádné dveře.

KAROSA C 954 - Motor Iveco, kterému hodně řve turbo (hodně slyšitelné v interiéru), navíc nepříjemné sedadla (kolena vzadu sedícího máte v ledvinách). Poslední kousek s rámovými okny.

Upravená verze od Richiboxu:

Karosa LC 936 část 1, část 2 - Autocross Team (fiction)

Další upravené verze (DJ BennyBox):

Karosa C 954 "Avon" - design Avon 2008 Novinka 10/2008
Karosa C 934 E - design Tesco
2x Karosa C 944 E - design Lentilky a Topvar

Upravené verze od Martina Happyho (WM 28 - 31):

Karosa LC 736 - v barvách ČSAD Autobusy Plzeň
Karosa C 935E - modrobílá verze
Karosa C 954 - v barvách Connex
Karosa C 954 - v barvách ČSAD Autobusy PlzeňKarosy_foto Karosy_foto
Foto autor (foceno mobilem)

NÁVOD KE SLEPENÍ


TIPY
Modely doporučuji tisknout na tvrdší papír. Měřítko odpovídá cca 1:100, velikost modelu si upravte podle vašich zkušeností nebo podle původních miniboxů (W07 v 1:100 = cca 11 cm na délku). Také není na škodu vložit do karoserie k oknům pruh tvrdého kartonu (zabrání promačkávání boků), pozor na místa, kam nalepíte chlopně. Také je dobré ještě před slepením vystřiženého dílu začernit hranu čelního okna. Zrcátka z "koukací" strany polepte alobalem a natupo nalepte na model.
Pro zakulacení čel autobusů - po přilepení chlopní vezměte model do rukou a palcem tlačte na hranu proti jinému prstu. Opatrně, můžete model zničit. Také můžete pouze vložit palec do modelu a "zakulatit" spoj o leštěnou desku stolu. Nedoporučuji poprvé zkoušet na výstavním modelu, ale po zvládnutí technologie se hlavně řada 930 velmi přiblíží realitě.

VLASTNÍ SESTAVENÍ
Prakticky máte dvě možnosti:
1) klasická krabička - Vystřihněte celý model autobusu, slepte boky s čely, zalepte spodek. Opatrně na geometrii.
2) plastický podvozek - Vystřihněte model včetně černého prostoru kolem kol. Nalepte díly s nárazníky a vyzkoušejte, kde vám černá část sedí. Poté můžete:
a) přebývající část odstřihnout a použít žebra
b) část pouze ohnout dovnitř a poté držáky náprav nalepit na ně

Na rozložený díl můžete nalepit drobné vstupy vzduchu a větrací poklopy. U "otevřených" je pouze ohněte na černou plochu a opravdu dobře narýhujte, aby vypadaly realisticky. Slepte boky s čely. Doporučuji použít výše uvedenou fintu se zaoblením, modelu to dost prospěje. Slepte držáky náprav a vyzkoušejte je v autobusu. Při použití žeber je vyzkoušejte na sucho taky, zkrátka připravte si podvozek. Poté si vyrobte kolečka: navíjením papíru na tyčku (šířku si zvolte podle toho, jak vám vyjde podvozek) se doberte velikosti dle nakresleného boku pneumatiky. Toté si zvolte špejle či drátek a vložte jej do držáku náprav.  Můžete také kola nalepit na držák (pozor na geometrii - ať se nesjíždějí gumy). Já jsem použil nakreslené středy pouze jako inspiraci a osu kol posunul v držáku dolů. Na držák nasuňte kola a hotovou nápravu vlepte na přichystaný podvozek. Neustále kontrolujte pozici držáku náprav a taky samostané nápravy, ať vám kola nelítají ve vzduchu. Osobně se mi to ale nestalo u ani jednoho pokusného modelu. Nakonec zbývá  přilepit zrcátka, nejlépe vylepšené alobalem dle výše uvedených tipů. Hodně spokojenosti a nadšení z dobré práce přeje
*RONOATH*